Top results 2019
  • 28 wins
  • 52 podiums
  • 109 top ten finishes

SEASON 2019  2018 2017 2016   2015

Date Race Category Country Result
17-20/10 Olympia’s Tour GC Nat. Netherlands 3. Stan van Tricht
11. Jordi Meeus
20/10 Olympia’s Tour stage 4 Nat. Netherlands 7. Stan van Tricht
19/10 Olympia’s Tour stage 3 Nat. Netherlands 13. Jordi Meeus
19. Stan van Tricht (GC leader)
18/10 Olympia’s Tour stage 2 Nat. Netherlands 1. Stan van Tricht
GC leader
17/10 Olympia’s Tour stage 1 Nat. Netherlands 3. Jordi Meeus
5. Stan van Tricht
05/10 Assendelft Criterium Nat. Netherlands 1. Jesper Rasch
29/09 Ronde van Midden Brabant Nat. Netherlands 3. Jordi Meeus
28/09 Volta as Terras Sta. Maria Nat. Portugal 1. Tiago Antunes
27/09 U23 World Championships RR WC Great Britain 14. Kaden Groves
24/09 U23 World Championships TT WC. Great Britain 9. Daan Hoole
22/09 Gooikse Pijl 1.1 Belgium 2. Alberto Dainese
15/09 Coppa Bernocchi 1.1 Italy 6. Alberto Dainese
14/09 De Kustpijl 1.1 Belgium 6. Marten Kooistra
10. Jesper Rasch
08/09 Gylne Gutuer 1.2 Norway 3. Jordi Meeus
07/09 Lillehammer GP 1.2 Norway 5. Daan Hoole
06/09 Hafjell TT 1.2 Norway 9. Daan Hoole
01/09 GP Albert Fauville Nat. Belgium 4. Jordi Meeus
25/08 Schaal – Sels 1.1 Belgium 6. Alberto Dainese
15-25/08 Tour de l’Avenir GC 2.Ncup France 15. Barnabás Peák
25/08 Tour de l’Avenir stage 10 2.Ncup France 6. Barnabás Peák
24/08 Tour de l’Avenir stage 9 2.Ncup France 15. Barnabás Peák
22/08 Tour de l’Avenir stage 8 2.Ncup France 1. Alex Evans
21/08 Veenendaal-Veenendaal Classic 1.1 Netherlands 5. Sven Burger
20/08 Tour de l’Avenir stage 6 2.Ncup France 2. Kaden Groves
19/08 Tour de l’Avenir stage 5 2.Ncup France 14. Barnabás Peák
18/08 Tour de l’Avenir stage 4 2.Ncup France 15. Barnabás Peák
17/08 Czech Tour stage 3 2.1 Czech Republic 1. Alberto Dainese
16/08 Tour de l’Avenir stage 2 TTT 2.Ncup France 6. Netherlands
8. Australia
15/08 Tour de l’Avenir stage 1 2.Ncup France 7. Kaden Groves
15/08 Czech Tour stage 1 TTT 2.1 Czech Republic 15. SEG Racing Academy
11/08 Koga Slag om Norg 1.1 Netherlands 6. Sven Burger
10. Jordi Meeus
10/08 U23 European Road Road EC. Netherlands 1. Alberto Dainese
13. Marten Kooistra
08/08 U23 European Championships EC. Netherlands 6. Daan Hoole
05/08 Tour d’Alsace GC 2.2 France 10. Alex Evans
12. Adam Hartley
04/08 U23 Greek RR Nationals Nat. Greece 3. George Stavrakakis
04/08 Tour d’Alsace stage 4 2.2 France 8. Alberto Dainese
03/08 Tour d’Alsace stage 3 2.2 France 5. Adam Hartley
14. Thymen Arensman
15. Alex Evans
02/08 Tour d’Alsace stage 2 2.2 France 2. Alex Evans
10. Adam Hartley
02/08 U23 Greek TT Nationals Nat. Greece 1. George Stavrakakis
01/08 Tour d’Alsace stage 1 2.2 France 3. Alberto Dainese
6. Kaden Groves
31/07 Tour d’Alsace TTT prologue 2.2 France 12. SEG Racing Academy
27/07 Gemec Grand Prix II 1.2 Hungary 8. Barnabás Peák
24/07 Ronde van Alblasserdam Nat. Netherlands 1. Jesper Rasch
16-21/07 Giro valle d’Aosta GC 2.2U Italy 2. Adam Hartley
8. Ide Schelling
21/07 Giro valle d’Aosta stage 5 2.2U Italy 9. Adam Hartley
17/07 Giro valle d’Aosta stage 1 2.2U Italy 1. Ide Schelling
4. Adam Hartley
11. Alex Evans
12. Barnabás Peák
13. Daan Hoole
16/07 Giro valle d’Aosta prologue 2.2U Netherlands 2. Daan Hoole
10. Ide Schelling
19. Barnabás Peák
13/07 International Beloften Weekend Nat. Belgium 9. Marten Kooistra
Jordi Meeus (GC leader)
30/06 Hungarian Nationals RR Nat. Hungary 2. Barnabás Peák
29/06 U23 Portuguese Nationals RR Nat. Portugal 14. Tiago Antunes
29/06 U23 Dutch Nationals RR Nat. Netherlands 4. Marten Kooistra
28/06 Greek Nationals TT Nat. Greece 4. George Stavrakakis
28/06 U23 Portuguese Nationals TT Nat. Portugal 6. Tiago Antunes
27/06 Hungarian Nationals TT Nat. Hungary 3. Barnabás Peák
26/06 U23 Dutch Nationals TT Nat. Netherlands 1. Daan Hoole
9. Ide Schelling
11. Thymen Arensman
23/06 Giro d’Italia U23 stage 9 2.2U Italy 6. Ide Schelling
7. Alex Evans
22/06 Giro d’Italia U23 stage 8 2.2U Italy 2. Barnabás Peák
21/06 Giro d’Italia U23 stage 7 2.2U Italy 2. Ide Schelling
20/06 Giro d’Italia U23 stage 6 2.2U Italy 6. Thymen Arensman
16/06 Midden Brabant Poort Omloop 1.2 Netherlands 9. Marten Kooistra
15/06 Giro d’Italia U23 stage 2 2.2U Italy 3. Kaden Groves
14/06 Giro d’Italia U23 stage 1 2.2U Italy 14. Kaden Groves
13/06 Giro d’Italia U23 prologue 2.2U Italy 2. Kaden Groves
7. Ide Schelling
02/06 Paris Roubaix U23 1.2U France 11. Daan Hoole
30/05 Regiobank Kersenronde Nat. Netherlands 1. Marten Kooistra
4. Jordi Meeus
7. Minne Verboom
23-26/05 Ronde de l’Isard GC 2.2U France 6. Ide Schelling
26/05 A Travers les Hautes de France stage 3 2.2 France 2. Alberto Dainese
26/05 Ronde de l’Isard stage 4 2.2U France 9. Kaden Groves
11. Ide Schelling
25/05 A Travers les Hauts de France 2.2 France 4. Alberto Dainese
25/05 Ronde de l’Isard stage 3 2.2U France 6. Ide Schelling
24/05 Ronde de l’Isard stage 2 2.2U France 7. Ide Schelling
23/05 Ronde de l’Isard stage 1 2.2U France 1. Kaden Groves
11/05 GP Arjaan Schipper Nat. Netherlands 3. Marten Kooistra
05/05 Entre Brenne et Montmorillonnais 1.2U France 1. Alberto Dainese
04/05 Etoile d’Or 1.Ncup France 2. Marten Kooistra
4. Alberto Dainese
04/05 Ronde van Overijssel 1.2 Netherlands 5. Kaden Groves
8. Daan Hoole
01/05 Eschborn Frankfurt U23 1.2U Germany 2. Kaden Groves
25/04 – 01/05 Tour de Bretagne GC 2.2 France 7. Alberto Dainese
01/05 Tour de Bretagne stage 7 2.2 France 10. Alberto Dainese
30/04 Tour de Bretagne stage 6 2.2 France 1. Alberto Dainese
29/04 Tour de Bretagne stage 5 2.2 France 6. Alberto Dainese
15. Marten Kooistra
28/04 Tour de Bretagne stage 4 2.2 France 9. Jordi Meeus
27/04 Tour de Bretagne stage 3 2.2 France 1. Alberto Dainese
26/04 Tour de Bretagne stage 2 2.2 France 1. Alberto Dainese
21/04 Liège Bastogne Liège 1.2U Belgium 8. Kaden Groves
21/04 Arno Wallaard Memorial 1.HC Netherlands 5. Alberto Dainese
14/04 Circuit des Ardennes stage 4 2.2 France 1. Kaden Groves
14/04 Circuit des Ardennes stage 3 2.2 France 13. Kaden Groves
14. Ide Schelling
13/04 Circuit des Ardennes stage 2 2.2 France 1. Kaden Groves
13/04 Tombroek Koerse 1.2U Belgium 1. Jordi Meeus
12/04 Circuit des Ardennes stage 1 2.2 France 1. Kaden Groves
07/04 Triptyque des Monts et Châteaux stage 4 2.2U Belgium 1. Kaden Groves
06/04 Triptyque des Monts et Châteaux stage 3 2.2U Belgium 7. Jesper Rasch
06/04 Triptyque des Monts et Châteaux stage 2 TT 2.2U Belgium 8. Daan Hoole
05/04 Triptyque des Monts et Châteaux stage 1 2.2U Belgium 1. Kaden Groves
25-31/03 Tour de Normandie Points Classification 2.2 France 1. Alberto Dainese
30/03 Tour de Normandie stage 6 2.2 France 5. Alberto Dainese
29/03 Tour de Normandie stage 5 2.2 France 1. Bárnabas Peák
2. Alberto Dainese
28/03 Tour de Normandie stage 4 2.2 France 4. Alberto Dainese
27/03 Tour de Normandie stage 3 2.2 France 3. Jordi Meeus
26/03 Tour de Normandie stage 2 2.2 France 1. Alberto Dainese
25/03 Tour de Normandie stage 1 2.2 France 2. Alberto Dainese
17/03 Ronde van Drenthe 1.HC Netherlands 11. Ide Schelling
17/03 Houtse Linies Nat. Netherlands 6. Jesper Rasch
13/03 Wanzele Koerse Nat. Belgium 2. Jordi Meeus
02/03 Ronde van Groningen Nat. Netherlands 2. Jordi Meeus
23-24/02 Loutraki Challenge GC Nat. Greece 1. Ide Schelling
24/02 Loutraki Challenge
Road Race
Nat. Greece 1. Ide Schelling
23/02 Loutraki Challenge Time Trial Nat. Greece 1. Thymen Arensman
22/02 Megara Circuit Crit. Nat. Greece 1. Kaden Groves